Dlaczego reklama na Facebooku się opłaca?

Dlaczego reklamy płatne na Facebooku są tak opłacalne?

Wiele firm powoli odchodzi z Facebooka na rzecz innych mediów, na przykład Tiktoka. Czy jest to słuszne? Kiedy warto postawić na kampanie prowadzone na tym „medium dla seniorów”? W dzisiejszym artykule pokażemy Ci, że Facebook to ciągle doskonałe miejsce na reklamę dla Twojej firmy.

Ile kosztuje kampania płatna na Facebooku?

Choć ceny reklam zależą od wielu czynników, prawdopodobnie każdy marketer zgodzi się, że Facebook jest stosunkowo tanim narzędziem. Jak tanim? Kampania reklamowa nastawiona na rozpoznawalność marki pozwala na wygenerowanie kilkudziesięciu wyświetleń za każdą wydaną złotówkę. W porównaniu do reklam na YouTube czy TikToku, takie wyniki są wręcz zachwycające. Po uwzględnieniu kosztów pracy agencji, ta dysproporcja jeszcze bardziej się pogłębia, ponieważ przygotowanie klipu jest o wiele droższe niż stworzenie nawet bardzo rozbudowanego posta.

Z naszego doświadczenia wynika, że w przypadku jednorazowych akcji promocyjnych, całkowity budżet kampanii powinien znajdować się w przedziale 350-600 złotych netto (cena uwzględnia przygotowanie posta i konfigurację kampanii). Choć działania na budżetach liczonych w tysiącach złotych również mogą być uzasadnione, istnieje większe ryzyko nieefektywnego wykorzystania tych pieniędzy, niezależnie od wysiłków agencji.

Czy są branże, dla których kampanie na Facebooku są nieopłacalne?

Podobnie jak w przypadku pozycjonowania, nie każda firma odniesie taki sam sukces reklamowy na Facebooku. Zastanawiając się nad opłacalnością kampanii płatnych Meta, zadaj sobie następujące pytania:

 • Czy jesteś wystarczająco widoczny w internecie?
 • Czy ruch kierowany na Twoją stronę internetową lub profil będzie efektywnie wykorzystany?
 • Czy znasz swoją grupę docelową?
 • Czy Twoja marża jest wystarczająco wysoka, by pokryć koszty reklamy?
 • Czy Twój produkt lub Twoja usługa będzie przydatna względnie szerokiej grupie ludzi?

Jeśli któraś z odpowiedzi jest negatywna,postaraj się wyeliminować ten problem nim rozpoczniesz działania reklamowe. Choć dobry produkt w pewnym sensie sprzeda się sam, warto zadbać o intuicyjność strony docelowej czy zasięgi organiczne profilu. Jedno i drugie sprawi, że ilość leadów bądź sprzedaż wzrosną.

Przejdźmy teraz do listy branż, w których trudno liczyć na ponadprzeciętne efekty kampanii płatnych:

 • Branża finansowa (kredyty, pożyczki, ubezpieczenia) – restrykcyjna polityka Meta i specyficzne potrzeby klientów sprawdzają, że choć nie warto zaniedbywać Facebooka, dużo lepsze efekty pojawiają się po poprawie pozycji w wyszukiwarkach czy wprowadzeniu kampanii Google Ads.
 • Branża medyczna i farmaceutyczna – kodeks etyki lekarskiej i inne przepisy sprawiają, że medycy w zasadzie nie mogą reklamować się ani w internecie, ani nawet za pomocą fizycznych banerów. Jeśli nawet jest to możliwe, realizacja kampanii na Facebooku nie przniesie dobrych efektów, ponieważ Meta od dłuższego czasu reaguje na tę branżę w alergiczny wręcz sposób.
 • Większość sektora B2B – cóż, Facebook nie podbił serc u biznesmenów. Jeśli chcesz nawiązać nowe współprace z dużymi kontrahentami, dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie inwestycja w kampanie na Linkedin, pozycjonowanie i reklamy PPC od Google
 • Branża prawnicza – co ciekawe, adwokaci również są niemal niewidoczni w mediach społecznościowych i również wynika to z przepisów normujących zasady etyki zawodowej. Pomijając już kwestie regulacyjne, efektywność kampanii znacznie spada przez długą ścieżkę zakupową oraz wysokie i często niejawne ceny usług

Jest jednak długa lista firm, dla których Facebook jest żyłą złota:

 • Lokalna gastronomia – ze względu na stosunkowo dużą grupę docelową, kawiarnie i restauracje mogą łatwo dotrzeć do nowych odbiorców i komunikować się z obecnymi klientami
 • Gabinety kosmetyczne – z naszych obserwacji wynika, że Instagram przynosi lepsze efekty niż Facebook jeśli chodzi o branżę beauty. Nie zmienia to faktu, że promowanie postów na FB przynosi bardzo dobre efekty i generuje solidne przychody
 • Sklepy internetowe – koszt kliknięcia reklamy na Facebooku jest o wiele niższy niż w przypadku Google Ads, a to siłą rzeczy zwiększa wskaźnik ROI kampanii. Jeśli Twój produkt już teraz sprzedaje się dobrze, użytkownicy z całą pewnością chętnie klikną w reklamę.
 • Branża szkoleniowa – ludzie kochają darmowe webinary, ebooki i checklisty. Jeśli jesteś w stanie zainwestować swój czas i pieniądze w stworzenie czegoś, co zachęci ludzi do nawiązania z Tobą kontaktu, pozyskasz wiele cennych leadów lub znacząco powiększysz bazę adresów dla swojego newslettera. Sprzedaż szkoleń również idzie świetnie, zwłaszcza na początku roku.
 • Sport – jeśli prowadzisz sklep sportowy lub organizujesz treningi związane z konkretną dyscypliną, posty promowane sprawdzą się wręcz doskonale. Wypierając fora tematyczne, Facebook zrzesza entuzjastów praktycznie każdej dziedziny, a możliwość profilowania grupy docelowej pomoże Ci w budowaniu świadomości Twojej marki.
Kampanie płatne na Facebooku Facebook Advicomp

Dlaczego Advicomp to najlepszy partner w tworzeniu reklam na Facebooku?

Nic nie stoi na przeszkodzie, byś samodzielnie tworzył kampanie reklamowe na Facebooku. Ich konfiguracja i tworzenie postów są na tyle proste, że może to zrobić praktycznie każdy użytkownik internetu.

Z pewnych powodów, właściciele firm decydują się na współpracę z agencjami. Decydując się na takie usługi, oszczędzasz czas i zyskujesz pewność, że Twoja reklama dotrze do potencjalnych klientów, a nie do wszystkich użytkowników Facebooka (a jest ich ponad 20 milionów). A dlaczego spośród wszystkich agencji reklamowych warto wybrać Advicomp? Przede wszystkim:

 • Zyskasz partnera w biznesie, a nie tylko wykonawcę. Poza prowadzeniem Twoich mediów społecznościowych, pomożemy Ci w tworzeniu wizerunku Twojej marki, doradzimy Ci odnośnie wyboru odpowiednich praktyk i spojrzymy na Twój marketing globalnie
 • Otrzymasz wyniki, nie obietnice. Każdy z naszych klientów otrzymuje od nas raporty, w których jasno pokazujemy efekty naszych działań.
 • Patrzymy na reklamę biznesowo. Twoja kampania reklamowa ma przede wszystkim zarabiać, przecież po to nas zatrudniasz. Z tego powodu, nasze działania nastawione są na generowanie przychodu dla Twojej firmy, a nie na generowanie „pustych” wyświetleń.
 • Zyskasz obsługę klienta na najwyższym poziomie. Przez całą naszą współpracę, nad Twoimi projektami będzie czuwać opiekun klienta, który zajmie się koordynacją wszystkich działań i będzie odpowiadać na wszystkie Twoje pytania. My też nie lubimy czekać!

Nie czekaj! Już dziś wybierz agencję inną niż wszystkie. Umów się na bezpłatną i niezobowiązującą konsultację, w trakcie której odpowiemy na wszystkie pytania i przeprowadzimy krótki audyt.

Blank Form (#4)

Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *