Ile czasu potrzeba, aby wypozycjonować stronę internetową?

Nasi klienci często pytają nas, po jakim czasie pojawiają się efekty działań pozycjonowania. Na pierwszy rzut oka, takie pytanie jest jak najbardziej zasadne – klient płaci co miesiąc za pracę kilku osób i oczekuje, że jego wydatki będą przynosiły efekty. Aby rozwiać wątpliwości tych, którzy dopiero szukają specjalistów od SEO, przygotowaliśmy artykuł, który powinien okazać się pomocny. Dość przynudzania – ile czasu potrzeba, aby wypozycjonować stronę?

Wypozycjonować raz a dobrze

Już na samym początku musimy Cię zmartwić – pozycjonowanie stron internetowych jest procesem ciągłym, który charakteryzuje się koniecznością wprowadzania regularnych zmian. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na częstotliwość aktualizacji algorytmów wyszukiwania Google. Często zdarza się, że seowcy nie nadążają z nanoszeniem zmian w witrynach, ponieważ zasady gry ewoluują nawet 2 razy w miesiącu. Nie można zatem wejść do TOP 3 wyników wyszukiwania i liczyć, że zostaniemy tam na zawsze, bo nie zostaniemy.

Ile czasu potrzeba aby wypozycjonować stronę internetową

Z całą pewnością możemy jednak stwierdzić, że pewne elementy pozostają stałe. Jeśli witryna utrzymana jest w porządku, czas ładowania pozostanie krótki, a treści graficzne nie będą musiały być powtórnie optymalizowane. Nawet, jeśli nie wdrożysz niektórych zmian na swojej stronie internetowej, dalej możesz liczyć na dość dobrą widoczność w wyszukiwarce.

No dobrze, ale kiedy będą pierwsze efekty?

W zależności od konkurencji w Twojej branży, czas oczekiwania na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania może wynosić kilka dni, jak i ponad rok. Te kwestie uzależnione są między innymi od budżetu, jakości współpracy na linii klient-agencja czy zasobów, którymi dysponuje konkurencja. Przykładowo, jeśli sprzedajesz sprzęt RTV, opony lub pośredniczysz w sprzedaży usług finansowych, musisz mieć na uwadze sześcio-, a nawet siedmiocyfrowe budżety konkurencji na SEO. Oczywiście, w każdej niszy da się pozyskać naprawdę duży ruch organiczny, ale być może trzeba będzie pozycjonować się na na mniej popularne frazy.

Ile czasu potrzeba aby wypozycjonować stronę internetową

Nasza praktyka pokazuje, że zauważalne efekty osiąga się nawet w ciągu miesiąca od wdrożenia ostatnich poprawek na stronie internetowej. Jeśli zatem przyjdziesz do nas z witryną, która zostanie odpowiednio przygotowana pod SEO, już w ciągu 30 dni powinieneś zauważyć pierwsze rezultaty naszej pracy. Zazwyczaj, są to wzrosty w przedziale 0-10%, jednakże zdarzały się sytuacje, w których udało się wywalczyć nawet 30%.

Nieco dłużej poczekają przedsiębiorcy, których strony internetowe wymagają gruntownej przebudowybywa, że pierwsze efekty przychodzą dopiero po 3, a nawet 4 miesiącach. Warto przy tym zaznaczyć, że efekty niekoniecznie polegają na pojawianiu się na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania. Na samym początku, być może trzeba zadowolić się TOP 10 na mniej popularne hasła.

Dlaczego nie da się wypozycjonować strony w tydzień?

Wyobraź sobie, że pozycjonowanie stron internetowych jest jak gotowanie – szybciej nie zawsze znaczy lepiej, a często jest dokładnie na odwrót. Do najważniejszych problemów zaliczają się:

 • Budżet – aby zbudować odpowiedni profil linków przychodzących oraz zgromadzić pokaźną liczbę artykułów blogowych, potrzeba naprawdę dużych ilości gotówki. Wielu osób nie stać, aby przeznaczyć na SEO na przykład 20 tysięcy złotych w pierwszym miesiącu współpracy z agencją;
 • Kwestie logistyczne – dobrze prowadzone pozycjonowanie wymaga koordynacji wielu osób. Jeśli do SEO dołożymy media społecznościowe, prowadzenie newslettera i organizację kampanii Google Ads, na Project Managera spada obowiązek zarządzania wieloma osobami i wątkami. Ustalanie szczegółów z klientem często rozkłada się w czasie i wymaga wielu rozmów. Nie chciałbyś przecież, aby na Twoim blogu pojawiły się informacje, które nie pokrywają się z filozofią Twojej firmy, prawda?
 • Czynnik ludzki – nasze artykuły blogowe pisane są przez specjalistów, których doba ma jedynie 24 godziny. Dobry copywriter jest w stanie napisać kilka specjalistycznych artykułów w tygodniu, a specjalista do spraw SEO często musi przeprowadzić długotrwałe i złożone eksperymenty, aby wdrożyć konkretną zmianę i móc dalej pozycjonować Twoją stronę;
 • „Lenistwo” samego Google – każda strona internetowa ma swój crawl budget. Jest to przydział mocy przerobowych Google’a, przeznaczonych na skanowanie witryny. Im młodsza i mniej obszerna witryna, tym rzadziej pojawiają się na niej roboty wyszukiwarki, a to opóźnia proces pozycjonowania;
 • Domena – im krócej istnieje domena, tym trudniej o zaufanie Google. Z naszych obserwacji wynika, że strony o tematyce finansowej, ubezpieczeniowej i medycznej potrzebują nawet 10 miesięcy na przekonanie wyszukiwarki, że nie są narzędziem oszustwa. Z czasem, rośnie również autorytet tematyczny domeny. Zwiększa się go między innymi poprzez naturalne linkowanie oraz publikowanie specjalistycznych treści blogowych;
 • Naturalność linków – Google ceni sobie naturalne linki, które, co do zasady, nie pojawiają się jednocześnie i w dużych ilościach. Jeśli opublikowalibyśmy 30 artykułów sponsorowanych na 30 różnych portalach praktycznie w tym samym czasie, istniałoby duże ryzyko, że Twoja strona nie tylko nie zyska na widoczności, ale nawet na niej straci. Linkbuilding trzeba prowadzić stopniowo i regularnie.

Jak pozycjonować stronę, aby szybko pojawiły się efekty?

Ile czasu potrzeba aby wypozycjonować stronę internetową

Jako agencja SEO powinniśmy stwierdzić, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie specjalistów i zajęcie się tym, na czym znasz się najlepiej, czyli na prowadzeniu swojej firmy. Jeśli jednak chcesz spróbować pozycjonowania na własną rękę, spróbuj wdrożyć poniższe wskazówki:

 • Regularnie dodawaj wpisy blogowe, w których będziesz dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem;
 • Zamów publikacje sponsorowane na możliwie dużej ilości portali tematycznych;
 • Zadbaj o estetykę swojej witryny i o czas jej ładowania;
 • Wybierz szybki i wydajny hosting;
 • Zacznij prowadzić promocję swojej firmy w mediach społecznościowych.

Choć nie możemy zagwarantować, że uda Ci się wypozycjonować swoją witrynę tak dobrze, jak zrobiliby to nasi specjaliści, do odważnych świat należy! Pamiętaj jednak, że nieumiejętnie prowadzone działania mogą przynieść poważne problemy, których usuwanie bywa bardzo kosztowne.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny. Jeśli nie chcesz poświęcać wielu godzin na pozycjonowanie swojej witryny, zachęcamy Cię do jak najszybszego skontaktowania się z nami. W ciągu 24 godzin odezwiemy się do Ciebie z gotowym planem działania!